Červenec 2016

Kde domov můj?

23. července 2016 v 16:18 | RS |  Bydlení
V posledních týdnech mi tato otázka často létá hlavou. Kde mám já a mé dvě děti domov? Kde mohu říci, TADY je můj domov!?
Čím více o tom přemýšlím, tím více se mění můj pohled na slovo Domov.

Úvahy o domově mi v hlavě vyvstali ze situace, ve které se nacházím. Nejprve byl mým domovem dům mých prarodičů, kde mě a mého sourozence vychovala má matka a její přítel. To se změnilo se seznámením se s mým nyní již exmanželem. Seznámili jsme se na maturitním večírku mého kamaráda a vše nabralo na otáčkách. Velice rychle jsme spolu začali žít, bydleli jsme pár měsíců v domě jeho kamaráda, následně jsme zjistili, že budeme rodiči a přesunuli jsme se do domu extchyně. To se neukázalo jako vhodné řešení. V posledním trimestru těhotenství jsme se tedy přestěhovali do mého rodného domu. Tam jsme žili v jednom pokoji o rozloze 5x4 m. Děda mi nabídl dům, který byl již delší dobu prázdný, po jeho rodičích. Tento dar jsem přijala a dům rekonstruovala, aby se v něm dalo žít. Syn byl totiž velice náročné a hlasité miminko. Všichni měli dlouhodobý spánkový deficit a začala se projevovat nervozita všech sedmi dospělých osob, žijících pod jednou střechou. A tak se změnilo místo pro život, místo, které je mým domovem. To vesnické stavení jsem považovala za svůj domov několik let. Bylo místem, kde jsem vychovávala syna, i jeho mladší sestřičku. Osud však měl jiné plány. S manželem jsme se rozvedli a já zůstala ve vesnickém domě sama s dětmi. Po nějakém čase jsem se seznámila se svým stávajícím přítelem. Nejvíce nocí teď trávíme v jeho pronajaté garsonce v krajském městě. Oba víme, že ten byteček je ale příliš malý.

Proto otázka:"Kde domov můj?"

A mou odpovědí je, že se změnilo nastavení mé mysli. Domov nemám spojený s místem, ale s osobami. A aby těch přesunů nebylo na jeden článek málo, v brzké době nás čeká další změna místa. Smějící se Kupujeme totiž s přítelem dům, kde chceme žít společně.

Jak řešit dluhy

23. července 2016 v 15:45 | RS |  Finance
Nezáleží na tom, jaké máte vzdělání, zázemí původní rodiny či zaměstnání. Do problémů se může dostat každý, i bez svého vědomí. Nejdůležitější však je postavit se k problémům čelem a řešit je.Existuje mnoho různých způsobů, jak se můžete chytit do pasti s názvem DLUHY, které Vám budou přerůstat přes Vaše možnosti. Několik nejčastějších způsobů zde v krátkosti popíši.

Spotřebitelské úvěry

Stalo se Vám již, že jste stáli někde v obchodě před věcí, po které jste velice toužili, nebo ji potřebovali a neměli jste prostředky k jejímu zakoupení? Nebo jste toužili po dovolené, která byla nad Vaše momentální poměry? A Vaše touha byla silnější než Vy, proto jste sáhli po řešení, které zprvu vypadalo velice výhodně, jen pár podpisů a věc je Vaše. Následně Vám dosloužilo např. pro Vás nutně potřebná věc, proto jste zvolili již známé řešení znovu. A znovu na dárky k Vánocům a znovu…. Najednou jste ale zjistili, že celkové měsíční splátky jsou nad Vaše možnosti. Chtěli jste potěšit své blízké, jen jste si v té chvíli euforie neuvědomili následky, které se staly Vaší noční můrou.

Náhlá ztráta příjmu

Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Možná se Vám stal úraz, možná jste dlouhodobě onemocněli, možná jste "jen" přišli o zaměstnání. Výsledkem však je razantně nižší či nulový měsíční příjem, než jste měli doposud. A problém je na světě. Nemáte čím zaplatit splátku hypotéky, nájem či jiný nutný výdaj. A tak začnete využívat kontokorent k Vašemu běžnému účtu. Ten je ale brzy vyčerpaný, proto si postupně pořídíte několik kreditních splátek. A další, když nebudete mít na splácení těch předchozích… A jste v kolotoči splátek, kdy půjčenou sumu mnohonásobně přeplatíte. V kolotoči, ze kterého nevidíte cestu ven. A dluhy narůstají na úrocích i pokutách z prodlení splátek.

Druhotná platební neschopnost

Druhotná platební neschopnost se velmi často v dnešní době stává vrahem podnikatelů a ne jen jich. Například řemeslník podnikatel. Zákazník mu nezaplatil odvedenou práci, proto použije rezervu k pořízení materiálu na další práci. Ale on nezaplatí ani druhý a třetí zákazník. Rezerva je vyčerpaná. A dodavatel materiálu vyžaduje po řemeslníkovi zaplacení materiálu, jinak mu další nedá = řemeslník nebude moci vydělávat. Tak začne chodit k jinému dodavateli, a jinému… A poté zjistí, že už mu nikdo materiál nedá, on nemá z čeho pracovat, tak si půjčí, něco trochu zamázne, vydělává dál, ale ne dostatečně na to, aby uhradil všechny své závazky ve skladech dodavatelů. Možná i na některý zapomene. A o něco později mu přichází upomínky jako na běžícím páse. A on se motá čím dál tím více do sítě dluhů.

K druhotné platební neschopnosti nemusíte být ani podnikatelem. Zaměstnavatel Vám vyplatí mzdu později, poté pouze část a najednou mzda nepřichází. Vy ale musíte dál hradit své životní náklady a tak se začnete zadlužovat a už se vezete…

Nevědomé zadlužení

Také se může stát, že nevíte o žádných dluzích a u dveří Vám zazvoní exekutor. Vy koukáte, netušíte, co se děje, nechápete. Mezi tím už Vám po bytě běhá cizí člověk a lepí na Vaše věci žluté cedulky. ŠOK. Když už nemá co polepit, odchází. Čekáte na příchod partnera/ky domů s obličejem v dlaních a slzách na tváři. Partner se vrací. Pochopitelně se dožadujete vysvětlení. V lepším případě toto vysvětlení dostanete. V horším se partner/ka urazí pro Vaši drzost se na toto zeptat a někam zmizí. Další možnou reakcí partnera může být jeho nemilosrdný až nepříčetný křik na Vás, že on za to nemůže, svádí chybu na Vás, nebo všechny okolo, na celý svět, který je nespravedlivý. Zkrátka se odmítá problému postavit čelem a pokouší se přehrát ho na někoho jiného.

Médii čas od času také proběhne krátká zmínka o mladých dospělých, co po dovršení plnoletosti odchází z dětského domova s jednou taškou oblečení, pár stovkami kapesného a tápou, co dál se životem. Snaží se však zařadit do společnosti a najednou jim přijde exekuční příkaz za neplacení například odpadu, který za ně rodiče neplatili, přes to, že měli. Dost tvrdá rána. A další rána. Zjistí, že neumí hospodařit jak v domácnosti, tak s penězi, nikdo je to totiž nenaučil. A už se vezou v problémech, za které ani nemohou.


A co dál s dluhy? To je otázka, která Vám zaplňuje mysl, dostává Vás do stavů zoufalství a bezmoci. Nevíte, co dál. Možná Vás napadne řešení, které se skutečnosti vše ještě zhorší. Pokusíte se zalepit dluh dluhem. A vezete se dál, jen rychleji. Nebo to chcete vyřešit radikálněji, sebevraždou. Uvědomte si ale, že tím problém nevyřešíte. Pouze velice ublížíte všem, kdo Vás mají rádi a přehodíte na ně Váš problém, jako horký brambor. To nedělejte, prosím. Vše se dá řešit. Postavte se problému čelem a dělejte kroky k jeho vyřešení. Každý sebemenší krůček kupředu je lepší, než zůstat stát na místě. A tak vykročme společně:

1.krok

Doneste si všechny úvěrové smlouvy, nezaplacené faktury, upomínky a vše, co se týká dluhů na hromádku ke stolu. Uvařte si kávu či čaj, posaďte se, vezměte si tužku a papír nebo vzor na konci tohoto e-booku a pusťte se do toho. Vytvořte si přehled o tom, komu dlužíte, kolik, kolik splátek jste v prodlení, kolik činní smluvní pokuty za nehrazení závazků apod., kolik máte měsíčně splácet, jak dlouho ještě máte splácet a kdy má být splátka odeslána. Poznamenejte si kontakt, přes který máte problém řešit.

Výborně, už víte, kolik a komu dlužíte. Je čas na druhý krok.

2. krok

Opět potřebujete papír a tužku, nebo například počítač. Sepište výši svých (či rodinných) příjmů a výši pravidelných měsíčních výdajů. Pokuste se najít možnost, jak své výdaje co nejvíce snížit. Určitě něco naleznete. Stanovte si maximální výši částky na daný druh výdaje, který budete důsledně dodržovat.

3. krok

Kontaktujte postupně VŠECHNY své věřitele, projevte zájem své závazky plnit, pokuste se domluvit na výši splátek, kterou jste schopni plnit, či požádejte o odložení splátek. Počítejte však s tím, že ne všichni věřitelé k tomuto budou ochotni přistoupit. Neklesejte však na mysli, vše se dá i přes tuto překážku řešit.
Jedním z možných řešení pak je pravidelně zasílat alespoň část splátky, jako projev své vůle hradit závazek. V případě úspěšného vyjednávání si k danému závazku v soupise z kroku 1. zapište, jak jste se domluvili (př. novou výši splátek apod.). Došli jste k tomu, že Vaše závazky mnohonásobně převyšují Vaše možnosti? Zákon i život umožňují i jiné řešení, než je exekuce. Tím řešením je oddlužení.Toto téma bude podrobněji rozebráno v připravovaném článku, pojednávajícím o dluzích.Domácí násilí

23. července 2016 v 11:48 | RS |  Rodina a vztahy
"Je to jako rozjetý vlak, co neustále nabírá rychlost a to, že se řítí proti skále zjistíš, až když v něm sedíš. Když zůstaneš, zabiješ se. Když vyskočíš, zabiješ se taky. Musíš najít brzdu." neznámý autor

Téma, které je v naší společnosti často tabuizované. I když o něm víme, nevíme často jak se zachovat. Stáváme se hluší a slepí. Bohužel, tento problém se týká více osob, než si dokážeme představit. Některé výzkumy dokonce tvrdí, že někdy v životě zažije tento soukromý horor každá třetí žena. A co tedy dělat pokud se nás tento problém týká, ať už jako oběti, či jako diváka
V první řadě je nutné si uvědomit, že daný problém máme. Ano, je to šílené zjištění. Ale když k tomuto zjištění nedospějeme, není nám pomoci. Po počátečním šoku z prohlédnutí skutečnosti se můžeme zachovat dvěma způsoby. Můžeme čekat na zázrak v podobě změny násilníkova chování k lepšímu, nebo se rozhodnout a vzít svůj život do vlastních rukou a žít lépe. Je to jen VÁŠ život a je na VÁS, jak s ním naložíte. Vybrali jste si svobodu? Výborně! Máte před sebou dlouhou a náročnou cestu, která ovšem stojí za to. Na této cestě Vám může pomoci některé z intervenčních center, kde naleznete pomoc se sestavením únikového plánu, zajištěním místa v azylovém domě, bezplatné občansko-právní služby a další. Zde je odkaz na intervenční centra: http://www.domacinasili.cz/intervencni-centra/adresar-intervencnich-center-cr-kontakty-pro-verejnost/ .
Můžete si také pomoci sami promyšleným odchodem či útěkem na rychlo. V obou případech je dobré si uvědomit, že žádný majetek ani domácí zvíře není důležitější než zdraví a bezpečí Vaše a Vašeho dítěte/dětí!!! Při promyšleném odchodu je dobré se zamyslet nad tím, komu můžete 100% věřit a spolehnout se na něho. Dbejte na svou bezpečnost a nenechávejte po sobě stopy o plánovaném odchodu v telefonu ani počítači. Nejlepší je používat telefon, SIM kartu i počítač, o kterém násilník neví, případně všechny stopy mazati v historii prohlížených stránek. Zajistěte si dočasné bydlení a v případě, že situace Vám to umožní, vytvořte si finanční rezervu. V případě společného účtu vyberte peníze až v momentě, kdy jste na odchodu a násilník Vás nemůže ohrožovat. Určete si okamžik, kdy je nejbezpečnější odejít, sbalte tajně nutné doklady, které budete potřebovat (RL, očkovací prukazy, oddací list, doklady o vzdělání...). Odchod uskutečněte v bezpečném okamžiku, kdy víte, že se násilník neplánovaně nevrátí domů.
Dostanete-li se do akutního ohhrožení, volejte nouzovou linku 112 či policii 158.
Po odchodu od agresora je nutné vyřešit praktické věci, jako žádost o rozvod, žádost o svěření dětí do péče, určení styku s dětmi, majetkové vyrovnání, případně zrušení tvalého bydliště agresora z Vašeho domu či bytu, žádost o soudní vystěhování pro neoprávněné užívání bytu apod. S tím Vám mohou pomoci intervenční centra, sociální odbor, OSPOD a policiie.
Násilník se VáS pravděpodobně pokusí hledat na místech, kde se často nacházíte, jako je Vaše zaměstnání, škola, školka i na dalších místech. Takovým místům se raději vyhýbejte. Palte za sebou mosty. Ano, je to bolestné, je to těžké a únavné. Může se to zdát i nekonečné, ale nebojte se, jednou to zkončí a Vy budete žít takový život, jaký si zařídíte. Nenechte se násilníkem přesvědčit o tom, že se změní, že bude vše růžové. Nezmění se, maximálně bude chvíli období klidu a po něm přijde to samé, ne-li horší. NIKDY SI NIC Z NÁSILÍ PROTI VÁM NEDÁVEJTE ZA VINU A NESTYĎTE SE ZA TO. VY ZA CHOVÁNÍ NÁSILNÍKA NEMŮŽETE. VY SE NEMÁTE ZA CO STYDĚT.
Jste svědkem domácího násilí? Potom prosím nezavírejte oči a pokuste se oběti pomoci. Rady, jak na to naleznete zde: http://donalinka.cz