Jak řešit dluhy

23. července 2016 v 15:45 | RS |  Finance
Nezáleží na tom, jaké máte vzdělání, zázemí původní rodiny či zaměstnání. Do problémů se může dostat každý, i bez svého vědomí. Nejdůležitější však je postavit se k problémům čelem a řešit je.Existuje mnoho různých způsobů, jak se můžete chytit do pasti s názvem DLUHY, které Vám budou přerůstat přes Vaše možnosti. Několik nejčastějších způsobů zde v krátkosti popíši.

Spotřebitelské úvěry

Stalo se Vám již, že jste stáli někde v obchodě před věcí, po které jste velice toužili, nebo ji potřebovali a neměli jste prostředky k jejímu zakoupení? Nebo jste toužili po dovolené, která byla nad Vaše momentální poměry? A Vaše touha byla silnější než Vy, proto jste sáhli po řešení, které zprvu vypadalo velice výhodně, jen pár podpisů a věc je Vaše. Následně Vám dosloužilo např. pro Vás nutně potřebná věc, proto jste zvolili již známé řešení znovu. A znovu na dárky k Vánocům a znovu…. Najednou jste ale zjistili, že celkové měsíční splátky jsou nad Vaše možnosti. Chtěli jste potěšit své blízké, jen jste si v té chvíli euforie neuvědomili následky, které se staly Vaší noční můrou.

Náhlá ztráta příjmu

Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Možná se Vám stal úraz, možná jste dlouhodobě onemocněli, možná jste "jen" přišli o zaměstnání. Výsledkem však je razantně nižší či nulový měsíční příjem, než jste měli doposud. A problém je na světě. Nemáte čím zaplatit splátku hypotéky, nájem či jiný nutný výdaj. A tak začnete využívat kontokorent k Vašemu běžnému účtu. Ten je ale brzy vyčerpaný, proto si postupně pořídíte několik kreditních splátek. A další, když nebudete mít na splácení těch předchozích… A jste v kolotoči splátek, kdy půjčenou sumu mnohonásobně přeplatíte. V kolotoči, ze kterého nevidíte cestu ven. A dluhy narůstají na úrocích i pokutách z prodlení splátek.

Druhotná platební neschopnost

Druhotná platební neschopnost se velmi často v dnešní době stává vrahem podnikatelů a ne jen jich. Například řemeslník podnikatel. Zákazník mu nezaplatil odvedenou práci, proto použije rezervu k pořízení materiálu na další práci. Ale on nezaplatí ani druhý a třetí zákazník. Rezerva je vyčerpaná. A dodavatel materiálu vyžaduje po řemeslníkovi zaplacení materiálu, jinak mu další nedá = řemeslník nebude moci vydělávat. Tak začne chodit k jinému dodavateli, a jinému… A poté zjistí, že už mu nikdo materiál nedá, on nemá z čeho pracovat, tak si půjčí, něco trochu zamázne, vydělává dál, ale ne dostatečně na to, aby uhradil všechny své závazky ve skladech dodavatelů. Možná i na některý zapomene. A o něco později mu přichází upomínky jako na běžícím páse. A on se motá čím dál tím více do sítě dluhů.

K druhotné platební neschopnosti nemusíte být ani podnikatelem. Zaměstnavatel Vám vyplatí mzdu později, poté pouze část a najednou mzda nepřichází. Vy ale musíte dál hradit své životní náklady a tak se začnete zadlužovat a už se vezete…

Nevědomé zadlužení

Také se může stát, že nevíte o žádných dluzích a u dveří Vám zazvoní exekutor. Vy koukáte, netušíte, co se děje, nechápete. Mezi tím už Vám po bytě běhá cizí člověk a lepí na Vaše věci žluté cedulky. ŠOK. Když už nemá co polepit, odchází. Čekáte na příchod partnera/ky domů s obličejem v dlaních a slzách na tváři. Partner se vrací. Pochopitelně se dožadujete vysvětlení. V lepším případě toto vysvětlení dostanete. V horším se partner/ka urazí pro Vaši drzost se na toto zeptat a někam zmizí. Další možnou reakcí partnera může být jeho nemilosrdný až nepříčetný křik na Vás, že on za to nemůže, svádí chybu na Vás, nebo všechny okolo, na celý svět, který je nespravedlivý. Zkrátka se odmítá problému postavit čelem a pokouší se přehrát ho na někoho jiného.

Médii čas od času také proběhne krátká zmínka o mladých dospělých, co po dovršení plnoletosti odchází z dětského domova s jednou taškou oblečení, pár stovkami kapesného a tápou, co dál se životem. Snaží se však zařadit do společnosti a najednou jim přijde exekuční příkaz za neplacení například odpadu, který za ně rodiče neplatili, přes to, že měli. Dost tvrdá rána. A další rána. Zjistí, že neumí hospodařit jak v domácnosti, tak s penězi, nikdo je to totiž nenaučil. A už se vezou v problémech, za které ani nemohou.


A co dál s dluhy? To je otázka, která Vám zaplňuje mysl, dostává Vás do stavů zoufalství a bezmoci. Nevíte, co dál. Možná Vás napadne řešení, které se skutečnosti vše ještě zhorší. Pokusíte se zalepit dluh dluhem. A vezete se dál, jen rychleji. Nebo to chcete vyřešit radikálněji, sebevraždou. Uvědomte si ale, že tím problém nevyřešíte. Pouze velice ublížíte všem, kdo Vás mají rádi a přehodíte na ně Váš problém, jako horký brambor. To nedělejte, prosím. Vše se dá řešit. Postavte se problému čelem a dělejte kroky k jeho vyřešení. Každý sebemenší krůček kupředu je lepší, než zůstat stát na místě. A tak vykročme společně:

1.krok

Doneste si všechny úvěrové smlouvy, nezaplacené faktury, upomínky a vše, co se týká dluhů na hromádku ke stolu. Uvařte si kávu či čaj, posaďte se, vezměte si tužku a papír nebo vzor na konci tohoto e-booku a pusťte se do toho. Vytvořte si přehled o tom, komu dlužíte, kolik, kolik splátek jste v prodlení, kolik činní smluvní pokuty za nehrazení závazků apod., kolik máte měsíčně splácet, jak dlouho ještě máte splácet a kdy má být splátka odeslána. Poznamenejte si kontakt, přes který máte problém řešit.

Výborně, už víte, kolik a komu dlužíte. Je čas na druhý krok.

2. krok

Opět potřebujete papír a tužku, nebo například počítač. Sepište výši svých (či rodinných) příjmů a výši pravidelných měsíčních výdajů. Pokuste se najít možnost, jak své výdaje co nejvíce snížit. Určitě něco naleznete. Stanovte si maximální výši částky na daný druh výdaje, který budete důsledně dodržovat.

3. krok

Kontaktujte postupně VŠECHNY své věřitele, projevte zájem své závazky plnit, pokuste se domluvit na výši splátek, kterou jste schopni plnit, či požádejte o odložení splátek. Počítejte však s tím, že ne všichni věřitelé k tomuto budou ochotni přistoupit. Neklesejte však na mysli, vše se dá i přes tuto překážku řešit.
Jedním z možných řešení pak je pravidelně zasílat alespoň část splátky, jako projev své vůle hradit závazek. V případě úspěšného vyjednávání si k danému závazku v soupise z kroku 1. zapište, jak jste se domluvili (př. novou výši splátek apod.). Došli jste k tomu, že Vaše závazky mnohonásobně převyšují Vaše možnosti? Zákon i život umožňují i jiné řešení, než je exekuce. Tím řešením je oddlužení.Toto téma bude podrobněji rozebráno v připravovaném článku, pojednávajícím o dluzích.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sky Sky | Web | 4. srpna 2016 v 0:26 | Reagovat

Mohla by som poprosiť názov spomínaného ebooku? :-)

Tento článok totiž vyzerá zaujímavo.

S pozdravom

Skylar

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama